Založit web

5.6 Soubory a obrázky

Samotná stránka je běžně tvořená texty, obrázky, odkazy a případně soubory ke stažení.

Vše se ukládá na serveru Webnode - můžeš si jej představit jako pevný disk v PC, kde je uložená tvoje stránka. Stránka tedy zabírá prostor na serveru.

Pokud si někdo tvoji stránku otevře, načtou se mu obrázky a další soubory z našeho serveru (jinak by se stránka nezobrazila) - tomu říkáme datové přenosy.

Prostor na serveru

Ve verzi zdarma můžeš mít na stránce celkem 100 MB dat - bavíme se tedy o všech obrázcích, které máš uložené v editoru a fotogaleriích, jde také o soubory (např. básnička napsaná ve Wordu ke stažení). Samotné texty zabírají jen minimum místa. Také se zde načítají různé HTML kódy, které jsou potřebné pro správný vzhled a fungování stránky.

Velikost 100 MB je pro běžnou stránku naprosto dostačující.

Pokud plánuješ na stránku dávat hodně obrázků nebo souborů ke stažení, bude potřeba je mít nahrané mimo Webnode (např. na Google Disku) a na svou stránku si na ně přidáš odkaz pro stáhnutí nebo zobrazení. Návod můžeš najít na stránkách Google zde.

Měsíční datový přenos

V neplacené verzi Webnode editoru se také setkáš s limitem pro měsíční datový přenos, který je nastavený na 1 GB. Zde se bavíme o množství dat, které se stáhnou z našeho serveru při otevření tvojí stránky - takto to zní asi složitě, ukážeme si to na příkladu.

Příklad - trochu matematiky na rozcvičku

Na úvodní stránce mám tři obrázky, každý je veliký 0,5 MB a jenom trochu textu.
Celkový prostor na serveru tedy bude něco přes 1,5 MB.
Když si někdo otevře úvodní stránku, stáhne se z našeho serveru 1,5 MB dat - pokud to udělá 100 lidí, stáhne se již 150 MB.
(Stránka se nenačítá úplně pokaždé - po prvním stažení obrázků si je počítač již znovu nestahuje, ale ukazuje je z paměti prohlížeče.)

Když dojde k překročení měsíčního limitu, přijde ti na e-mail upozornění. Webnode obecně toleruje drobné překročení limitů - pokud k překračování dochází často a ve větším rozsahu, již by tě kontaktoval někdo ze zákaznické podpory s nabídkou řešení situace. Stránka se může optimalizovat a zmenšit, případně je možné zakoupit placený balíček.
Pokud se nedomluvíme, dojde k blokaci stránky, ale tomu se snažíme vždy vyhnout.

Pojďmě se teď podívat na jednotlivé prkvy - obrázky, videa a soubory.

1. Obrázky

Doporučení pro velikosti obrázků?

Uživatelé Webnode se často ptají na doporučení, jak velké obrázky mají používat - zde nejde kvůli rozdílné kvalitě obrázků určit nějaké pravidlo, ale je dobré se držet alespoň základních postupů.

Obrázky můžeš vložit na pozadí stránky a do těla stránky.

Na pozadí stránky je lepší používat obrázky, které mají jenom obecný motiv (třeba barevná tapeta, vzor, nebo nějaký obrázek bez detailů - krajina, zvířátka, apod.).

Obrázek na pozadí nesmí působit rušivě a text na něm musí být dobře čitelný. Nic nezkazí ani klasické bílé pozadí.

Pokud má obrázek jemné detaily, doporučíme rozlišení 1920 px pro delší stranu, velikost však maximálně 600 kB.

Obrázky na pozadí se při zmenšení okna prohlížeče stránky přizpůsobí a dojde k jejich ořezání, aby nebyly rozmazané. Při použití vlastního obrázku je tedy dobré vyzkoušet, jak se bude obrázek chovat na různých velikostech okna prohlížeče - více o tom najdeš v kapitole 10.

Obrázky můžeš vložit také do těla stránky.

Do těla stránky už můžeš vkládat obrázky s menší kvalitou a velikostí. Běžné obrázky v textu mohou mít 900 x 600 px a velikost maximálně 250 kB. Galerie náročnějších uživatelů a fotografů pak 1200 x 800 px, velikost maximálně 400 kB.

Obrázky v těle stránky se při zmenšování velikosti okna prohlížeče zmenšují či zvětšují, tam úprava kvality obrázku není tolik vidět.

Fotogalerie jsou od běžných obrázků trochu oddělené, obrázky jsou uložené také přímo v daných fotogaleriích. Při rozkliknutí fotogalerie se budou obrázky zobrazovat v původní kvalitě, neměly by tedy být příliš malé.

Pokud se chceš dozvědět více o tom, jak upravovat obrázky na web a kde je sehnat, mrkni na náš článek: 
Kde získáte obrázky zdarma a jak je snadno upravíte?

2. Videa

Videa je v případě Webnode editoru nejlepší používat přes službu Youtube či Vimeo.

Videa jsou zde nahraná na serverech Youtube a nezabírají tím místo na našem serveru a ve tvém projektu. Zároveň se videa nenačítají přímo ze serverů Webnode, takže tam nejsou datové přenosy.

Editor umožňuje přidat video také na pozadí stránky - tato funkce je ale placená, zároveň video na pozadí nemusí fungovat ve všech prohlížečích a např. na mobilních telefonech.

Pokud tě zajímá kde všude sehnat videa či hudbu na svůj web, přečti si náš článek: Video a hudba na webu

V několika kapitolách se můžeš na vložené video podívat, např. zde u informací o vzhledu stránek.


3. Soubory

I samotné video můžeš na stránku nahrát jako soubor, nejčastěji však půjde o různé PDF dokumenty ke stažení.

Samotný soubor je po vložení na stránku uložený na dané stránce, smazat se dá případně odstraněním tlačítka pro stažení souboru.

Pokud plánuješ na stránku přidávat hodně souborů ke stažení, pamatuj prosím na limity ohledně velikosti projektu a datových přenosů. Vždy je možné soubor umístit mimo samotnou stránku např. na Google Disk a na stránku si přidat pouze odkaz pro stažení souboru. Tak se nebude počítat ani místo na serveru, ani datové přenosy. Více se můžeš dozvědět v nápovědě Google zde.

Soubory a obrázky můžeš z editoru samozřejmě promazávat. Když dojdeš k limitu 100 MB (ve verzi zdarma) a nepůjdou ti další obrázky nahrávat, bude potřeba nějaké promazat a počkat do druhého dne, kdy editor soubory smaže a místo uvolní.

Obrázky z fotogalerií se mažou přímo a podobným způsobem.


A je to! Základy máš za sebou - jestli ještě nemáš založený web, neváhej a pusť se do toho.

V dalších kapitolách najdeš už trochu složitější věci, ale určitě se na ně také podívej. Jistě se hodí pro další tvorbu stránky.