Založit web

4. Navigace

V této kapitole se budeme věnovat navigaci na stránce.
K té se nejvíce používá hlavní menu, odkazy, rozcestníky a tlačítka, postupně se na všechny podíváme.

1. Hlavní menu

Než se pustíš do tvorby webovek, rozmysli si, jak bude vypadat hlavní menu.

Právě tam by měl totiž návštěvník najít pár hlavních stránek, do kterých bude tvůj web rozdělený (např. Úvod, O mně, Oblíbení fotbalisté, Kontakt apod.). Názvy stránek zbytečně nekomplikuj a buď stručný. Účelem je vytvořit co nejpřístupnější web.

Počet stránek je neomezený. Můžeš dělat i libovolné množství podstránek - ty se běžně v menu neukazují, zobrazí se až při najetí myší.

2. Odkazy

Kromě hlavního menu můžeš na web vložit také odkazy. Ty snadno vytvoříš z textu, obrázku nebo tlačítka.

Příklad: 
Obrázky mého pejska můžeš najít zde.

(na slově "zde" výše je nastavený odkaz stejně jako na tlačítku a na obrázku - můžeš vyzkoušet)

Nezapomeň, že odkazy (stejně jako stránky v menu) mají orientaci na webu návštěvníkovi usnadnit. Po vytvoření základní struktury webu požádej někoho z okolí, zda mu vše přijde logické a jestli se bez obtíží dostane na stránky, které ho zajímají.

Návody, jak pracovat s odkazy, můžeš najít v nápovědě zde:
Jak vložit odkaz
Jak vložit tlačítko
Jak vložit obrázek

Užitečné typy ohledně tvorby odkazů nalezneš také na našem blogu:
Odkazy na vašich stránkách
Zviditelněte své odkazy, odkazujte pomocí obrázků

3. Rozcestníky

Pro zobrazování různých seznamů, fotogalerií, apod. se pak už používají rozcestníky, kde se kombinují obrázky nebo tlačítka s textem. Rozcestníky se používají hlavně na větších stránkách, třeba jako je i tato.

Pro tvorbu rozcestníků můžeš využít prvky a sekce dostupné v editoru přes symbol "+" uprostřed a na levé straně. Zároveň můžeš být kreativní a zkombinovat si, co tě napadne - pokud ti to editor dovolí udělat, klidně to použij.

4. Logo

Také bychom se měli trochu zmínit o samotném logu. V rámci navigace je obvyklé, že se přes logo dostane uživatel na úvodní stránku - tak je to nastavené i v systému Webnode bez možnosti úpravy.


TIP 1

Pokud máš v hlavním menu moc stránek, nevejdou se všechny vedle sebe a stránky na konci se schovají.

Jestli potřebuješ všechny své strýánky viditelné, je lepší vybrat šablonu se svislým menu, jako je například u této naší stránky. 


TIP 2

Při vytváření stránky je dobré si udělat nějaký návrh na kousek papíru. Můžeš si načrtnout vzhled homepage s hlavními prvky a také hlavní menu se systémem stránek a podstránek.

Inspirovat se můžeš i na jiných webech a pokud máš možnost, prober svůj předběžný návrh rovnou s kamarádem či někým z rodiny. Hned tak dostaneš zpětnou vazbu a návrhy pro zlepšení. Pomoci ti může též náš článek: Jak vytvořit efektivní navigaci.

Při tvorbě projektu na tvorbu stránek jsme měli tento návrh: na prvním obrázku je rozvržení úvodní stránky a menu. Na druhém obrázku je pak načrtnutá podstránka.

Tyto obrázky slouží jako hlavní vzor, řadě lidí pomáhají si v hlavě uspořádat myšlenky a vytvořit lepší představu o celém webu. Zároveň si ušetříš čas tím, že při tvorbě stránky už budeš vědět, co kde nastavit a budeš tušit, jak se budou ostatní lidé po stránce pohybovat.

Pro tvorbu návrhu bude dobré si editor předem již trochu vyzkoušet, ať víš, které prvky se dají použít.