8.3 Formuláře
V rámci Webnode editoru můžeš přidávat formuláře, které slouží pro sběr informací. Můžeš si tak udělat třeba dotazník, jak se lidem líbí tvoje stránka, uděláš si přihlášku na turnaj v Counterstrike, apod.
V editoru je připravený třeba konaktní formulář, ale můžeš si sestavit i svůj vlastní. Ve verzi zdarma je formulář omezený na 5 políček a nedají se do něj nahrávat soubory.
Formulář si upravíš podle sebe přidáním vhodných políček, která se nabízejí v seznamu.
Taky si můžeš nastavit vlastní akci po odeslání formuláře - dá se zobrazit pouze text, nebo celá stránka, kterou si můžeš připravit a schovat v menu, aby byla dostupná jenom po odeslání formuláře.
Jak vlastně formulář funguje?
Po přidání formuláře na stránku se v něm nastaví e-mail, na který dojde informace ohledně vyplnění formuláře. Tomu říkáme "notifikační e-mail". Automaticky se tam nastaví e-mail, pod kterým se přihlašuješ při úpravě stránky a dodatečně se dá změnit po kliknutí do tlačítka pro odeslání formuláře.
Když někdo formulář vyplní, dojde na notifikační e-mail zpráva. Zároveň se informace z vyplněného formuláře uloží v našem systému a vše je dostupné v administraci projektu před vstupem do editoru.
Data z formulářů můžeš v administraci přehledně spravovat a promazávat.
Občas se může stát, že tvůj formulář vyplní nějaký robot a zašle v něm nesmyslné informace. Pokud by se to dělo často, dej nám vědět na naši zákaznickou podporu a my ti pomůžeme.
Ochrana osobních údajů (GDPR)
Nadpis zní komplikovaně, ale neboj. Když budeš mít stránku pro sebe a své známé a nebudeš po nich chtít třeba hesla, není potřeba nic řešit. Zmínit nějaký ten paragraf ale občas musíme.
Pamatuj na to, že údaje se uchovávají pouze po nezbytně nutnou dobu a pokud splní svůj účel, musí být smazané.
Taky nikdy ve formulářích nevyžaduj přístupová hesla, PIN kódy, apod. Náš bezpečnostní systém toto detekuje a stránku ti případně může zablokovat.
Na webu si vždy raději zapni vyskakovací upozornění na cookies - ničemu vadit nebude.
Probrali jsme spolu další připravené prvky editoru. Do stránky se ale dají vložit i další služby jako jsou diskuse, tlačítka pro sociální sítě, chaty, hudební přehrávače, virtuální prohlídky, atd. Jak se používají, se dočteš v dalších kapitolách.